Do działania naszego sklepu używamy plików cookies. Korzystając z naszego serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików coockies.
Pamiętajmy, że klasyfikacja stanu/kondycji kart jest kwestią umowną. Jedna osoba może uznać, że karta jest nadal w stanie Near Mint, podczas gdy druga uważa, że jest w doskonałym stanie. Informacje poniżej pozwalają zawęzić obszar interpretacji oraz oceny stanu faktycznego karty. 

Historycznie rzecz biorąc, system oceniania używany obecnie przez TCG wywodzi się z klasyfikacji kart baseballowych. Magazyn Inquest Gamer przyjął system oceniania kart Baseball dla kart Magic już w 1995 roku. Na początku akceptowane oceny to Mint, Near Mint, Excellent, Very Good, Good, Fair i Poor. Z biegiem czasu system oceniania TCG ewoluował, próbując dostosować się do tego czego oczekuje gracz oraz sprzedający. 

Ponieważ „obraz jest wart tysiąca słów”, udostępniamy także kilka przykładowych zdjęć, które pomogą Ci określić właściwy stan Twojej karty.

MINT (M)

Karta "minowa" jest w idealnym stanie - takimi kartami określane są egzemplarze, które są najczęściej w oryginalnej opakowaniu (przezroczystą folia). Oznacza to, że front jest w idealnym stanie, na powierzchni nie ma żadnych rys, a sama karta jest idealnie czysta. Jednym słowem nigdy nie tknięta ludzką ręką czy "łapą"

Wniosek - w większości przypadków nie ma sensu oceniać karty jako Mint. Zdecydowanie częściej są to karty typu Near Mint 

Poglądowe zdjęcie poniżej 


Near Mint (NM)

Karta Near Mint wygląda, jakby była wyciągnięta dopiero co z boostera. Często spotykane określenie - "Nigdy nie grana". Karta nie powinna wskazywać na jakiekolwiek używanie. .

Kiedy karta jest sprawdzana w jasnym świetle dziennym, powierzchnia musi wyglądać na czystą. Najważniejsze dla kart NM to to, że nie można dopuścić do zarysowań.

Może to wyglądać np..... tak 


Excellent (EX)

Good (GD)

Light Played (LP)

Played (PL)

Poor